להכיר ולהימנע מעשרת פציעות הספורט הנפוצות ביותר בטריאתלון

ענף הטריאתלון הולך וצובר פופולריות בשנים האחרונות וסוחף אליו גם ספורטאים חובבים נלהבים.
הענף נהנה מריבוי קבוצות אימון מסודרות שצצו בשנים האחרונות ומעמיד לרשות המתאמנים מאמנים המעלים את הרף בהדרגה ותמיכה טובה מצב ספונסרים, מועצות ועיריות התומכים בקיום אירועי טריאתלון.

בצד ההנאה הרבה שבעיסוק בספורט תחרותי קיימות הסכנות שבביצוע פעילות גופנית מאומצת. פציעות ספורט עשויות לפגוע ואף להשבית את הפעילות והן נגרמות מאימון שגוי, אך גם מניסיון להעלות את רף הביצועים בעקומה חדה מידי – גם אם במסגרות מבוקרות.

פציעה ספורטיבית היא כל פציעה שאינה מאפשרת לספורטאי להתאמן באופן בטוח ונטול כאב, בין אם נגרמה במסגרת העיסוק בספורט או מחוצה לו. גורמים מרכזיים לפציעות ספורט יכולים להיות אימון שנפחו או עוצמתו אינם מתאימים למתאמן, לגילו ויכולותיו הפיזיות. אימון ממושך מידי שאינו מלווה במנוחה מספקת או עומס יתר יכולים אף לגרום לנזקים משמעותיים ובלתי הפיכים.

על אף שלא ניתן להימנע לחלוטין מפיצות ספורט, היכרות עם סווגי הפציעות השונות והבנה מספקת של הגורמים להיווצרותן עשויה לסייע במניעתן. כיום היצע האבזור המשלים לספורטאי מאפשר להיעזר בטכנולוגיה על מנת למנוע חלק מפציעות הספורט הנגרמות כתוצאה מאימפקט, מנח רגליים ויציבה, אימון ואפילו תזונה.

בחלק הבא אסקור את עשרת פציעות הספורט השכיחות בענפי הטריאתלון בהם ישנו מגע (אימפקט)  עם הקרקע או עם משטח יוצר עומס: ריצה ורכיבת אופניים.

1.      תחושת ההרדמות - חוסר תחושה  (Numbness)
שכיח בעיקר אצל: רוכבי אופניים
תופעה זו מתפתח בחלק הקדמי של כף הרגל Forefoot באזור "הכרית". הבעיה נגרמת בדרך כלל כתוצאה מעצב אשר לכוד בין שתי עצמות המסרק בכף הרגל. מצב זה מחריף אצל הרוכבים בשל הקיבוע של הרגל והנעל לדוושה. הלחץ על העצב מוביל לתחושות של שרפה, דקירות ונימול. במידה ומצב זה הופך לכרוני ומופיע בכל רכיבה תתכן פגיעה בעצב.

2.      דלקת בגיד האכילס  Achilles Tendinitis
שכיח בעיקר אצל: רוכבים ורצים
גיד האכילס הנו הגיד החזק בגוף האדם, הגיד מחבר בין עצם העקב לשריר השוק. דלקת זאת מתפתחת בדרך כלל מדיווש לא נכון, ריצה / רכיבה בעומסים גבוהים, גובה כיסא אופניים לא מכוון, קריסה של כף הרגל והטיית הגיד למנח לא תקין. במידה ומצב זה נמשך לאורך זמן יתכן נזק בלתי הפיך לגיד וליכולת הרכיבה והריצה.

3.      דלקת בעצמות הססמואידים  Sesamoiditis
שכיח בעיקר אצל: רוכבי אופניים
שתי עצמות הססמואידים הן עצמות קטנות הנמצאות מתחת למפרק הבוהן הגדולה. עצמות אלו עלולות להיקרע ממקומן או לסבול מדלקת כתוצאה ממאמצי הרכיבה. הבעיה ניתנת לטיפול באמצעות נעלי רכיבה מתאימות בעלות מבנה התואם את המבנה של כף רגלו של הרוכב בצורה אופטימלית.

4.      "רגל בוערת"
שכיח בעיקר אצל: רצים ורוכבים
תסמונת "רגל בוערת" היא בעיה כרונית שכיחה אצל ספורטאים. הבעיה מאופיינת בתחושת כאב עז בכרית כף הרגל ולעיתים גם בהקרנה של הכאב לכיוון הבהונות. תופעת הרגליים הבוערות יכולה להתפתח אצל רוכבים ממספר רב של גורמים, ביניהם לחץ עז המופעל על קצות העצבים הנלחצים לכיוון מסרק כף הרגל, סיבוב יתר של כף הרגל הגורם למתיחה של העצב, או נעל שאינה מותאמת לרגל.
קצות העצבים ממוקמים בין שתי עצמות מסרק כף הרגל. כשאדם הולך, רץ או מדווש, כף הרגל נעה ופיזור לחץ לא מאוזן עשויים קצות העצבים להימעך או להילחץ תחת ראשי עצמות המסרק. גם בזמן עמידה על הבהונות או בעת קפיצות וניתורים כמו במשחק כדורסל למשל, נגרמת מתיחה של העצבים שעלולה אף היא לגרום לגירוי המורגש כזרם חשמלי ודקירות. רוכבי אופניים חשופים יותר לתופעת "רגל בוערת" בגלל פיזור לחץ לא אחיד בעת הדיווש, במיוחד אצל רוכבים המשתמשים בדוושות קטנות (קליפסים)

5.      כאבים בגב או צוואר
שכיח בעיקר אצל: רוכבי אופניים
כאבים בעמוד השדרה  עלולים להתפתח כתוצאה ממנח רכיבה היוצר עומס על החוליות  או מטכניקת רכיבה / ריצה לא תקינה.

מומלץ לבצע מתיחות לצוואר, כולל קירוב הסנטר אל בית החזה ללא לקיחת הראש קדימה, וכן לשנות את האחיזה בכידון. לרוכבים עם בעיית יציבה שבה עמוד השדרה החזי קמור (קיפוזיס) מומלץ לבצע תרגילי חיזוק ומתיחות לגב העליון ולחזה. גם שרירים קצרים מאחורי הירך או לפניה יגרמו לגב התחתון להתעגל ולצוואר להיות במצב של פשיטה מוגברת, לכן יש לבצע תרגילי גמישות לירך האחורית ולשרירים בקדמת האגן. שרירי ליבה חלשים עלולים גם הם להגביר כאבי גב, בעיקר בעת רכיבות ארוכות
.

6.      כאבי ברכיים
שכיח בעיקר אצל: רצים ורוכבים
הפציעות הנפוצות ביותר כתוצאה משימוש יתר באופניים מתרחשות במפרק הברך, וגורמות לכאבים בקדמת הברך או לדלקת בגיד הפיקה או הארבע ראשי. הכאבים נובעים לרוב מחולשה בשרירי הישבן, אשר מרחיקים ומסובבים את הברך החוצה ובכך מונעים את קריסתה
.

7.      שברי מאמץ
שכיח בעיקר אצל: רצים ורוכבים
שברי מאמץ הם מפציעות הספורט הנפוצות ביותר בקרב אנשים העוסקים במקצועות הספורט בהם מתרחש ניתוק כף הרגל מהקרקע. הגורם העיקרי להופעת שברי המאמץ הוא באימון לקוי או חוסר הבנה של פעילות הגוף. כאשר תדירות האימון  או עוצמתו גבוהים מידי, הגוף אינו מצליחים לתקן את הנזקים הנגרמים לרקמת העצם באימון ומכאן הדרך קצרה לשברים.
נשים רגישות יותר לפציעות אלו, ובעיקר נשים שסבלו מהפרעות אכילה הקשורות בהפסקת המחזור. הכאבים בקדמת השוק או בכף הרגל יורגשו בתחילה בעת הפעילות עצמה, וככל שתגבר הדלקת יורגשו הכאבים גם במנוחה
.

8.      כאבים בעקב או בתחתית כף הרגל
שכיח בעיקר אצל: רצים
כאבים אלו נגרמים בשל חולשה של רקמת החיבור בתחתית כף הרגל, במקביל למהירות ריצה גבוהה מדי. במקרה זה יש לבצע מתיחות לחלק זה של כף הרגל וכן תרגילי חיזוק לאצבעות.

כאבים בכף הרגל
9.      כאבים בשריר התאומים ו/או בגיד אכילס
שכיח בעיקר אצל: רצים
ריצה במהירות גבוהה מידי עלולה לגרום לדלקת בשריר או בגיד של השרירים המבצעים את העלייה על קצות האצבעות ומכאן הדרך קצרה להופעת הכאבים.
הפציעה מתאפיינת לרוב במתיחה או קרע המתרחשים באיזור החיבור שבין שרירי התאומים לבין גיד האכילס.
חומרת הפציעה מדורגת בשלוש רמות:
מתיחה - ההדרגה הנמוכה ביותר, בה מתרחשת הפרעה קלה בסדירות סיבי השריר.
קרע- דרגה פציעה בינונית, המוגדרת כקרע של כמה סיבי שריר וההתאוששות ממנה עשויה להימשך כמה שבועות.
ניתוק שריר מהגיד - הדרגה החמורה ביותר. ההתאוששות ממנה עשויה לארוך כארבעה חודשים.
טיפול אפשרי הוא מתיחות של הגיד וחיזוק שריר התאומים. במצב קיצוני יותר בו הכאב חד ומשפיע על איכות החיים, מומלץ למרוח תכשירים נוגדי דלקת כמו וולטרן אמולג'ל, המכילים חומר פעיל שחודר לרקמת השריר או למפרק
.

10.  כאבי גב התחתון
שכיח בעיקר אצל: רצים ורוכבים
כ 80% מהאוכלוסייה יחוו כאבים בגב התחתון במהלך חייהם והסיבות להופעתו מגוונות.
ספורטאים, ובעיקרם רצים ורוכבי אופניים חשופים לכאבי גב תחתון מהסוג הספציפי-מכני.
כאבי גב מכניים נובעים בעיקר משחיקה ועומס של המפרקים המחברים בין החוליות והדיסקים הבין-חולייתיים, ונגרמים בעיקר מיציבה לקויה או חולשה בשרירים המייצבים את עמוד השדרה. לטיפול בכאב האקוטי נהוג להיעזר בתרופות נוגדות כאב, ולאחר שוך הכאב מומלץ לבצע סדרה של מתיחות ותנועתיות לגב התחתון, למפרק הירך ולשרירי הליבה אשר יעזרו בהפגת הכאב. שימוש במדרסים מתקנים מסוגל למנוע את חזרתם של הכאבים על ידי שינוי היציבה והפחתת עומסים מהגב התחתון. עם החזרה לפעילות מומלץ להימנע מאימון בעצימות גבוהה.
כאבי גב תחתון - שכיח אצל רצים ורוכבים כאחד

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה