מדרסים לספורטאים ׀ מדרסי ספורט – מניעת פציעות ספורט בכף הרגל אצל רוכבי אופניים


רכיבת אופניים נחשבת לפעילות ספורטיבית אשר לא מופעל בה עומס ומגע עם הקרקע. דעה זו גורמת  לספורטאים רבים לוותר על השימוש במדרסים ייעודיים לספורטאים רוכבי אופניים . בעת רכיבה, הרגל נמצאת במגע ישיר עם דוושת האופניים, וכתוצאה מכך עלולות להיווצר בעיות בכף הרגל.

מבנה הנעל וכף הרגל

לנעלי הרכיבה, ללא שימוש במדרסים לספורטאים, חלק מרכזי בהיווצרותן של פציעות ספורט ובעיות בכף הרגל אצל רוכבי אופניים, כיוון שבניגוד לנעלי ספורט העובדות על עיקרון בלימת הזעזועים ומינוף התנועה, נעלי הרכיבה תוכננו להתאים לדוושות האופניים ובסיסם קשיח בכדי שיוכלו להעביר את הכוח לדוושות. יעודה של נעל הרכיבה הוא לבסס את הרגל ולשמור על יציבותה בניגוד לנעלי ספורט שתפקידן בלימת זעזועים ומינוף התנועה. 

מבנה הגוף ככלל ומבנה כף הרגל בפרט מהווים חלק באבחון הראשוני, לדוגמה, הבדלי אורך בין שתי הגפיים התחתונות יכולים להוביל לעבודת רגליים לא מאוזנת וחלוקת עומסים שונה. כאבי ברכיים אחרי ובזמן רכיבה עלולים לנבוע מהאופן בו כף הרגל מונחת. ככל שכף הרגל "תקרוס" פנימה, כך יווצר עומס יתר ועבודה לא מאוזנת על כל שרשרת המפרקים כגון: מפרקי הקרסול, מפרק הברך, ומפרק הירך. בנוסף ייוצר עומס על השרשרת הקינטית, מצב שבו מופעלים על הגוף כוחות חיצוניים שהגוף חייב להתנגד להם.

 מהם פציעות הספורט הנפוצות בכף הרגל כתוצאה מרכיבת אופניים?

רוכבי אופניים יכולים לסבול ממגוון רחב של בעיות הקשורות לכף הרגל. ולמבנה הנעל. בין הבעיות הנפוצות ביותר:

1. תחושת ההרדמות - חוסר תחושה  (Numbness)
 תופעה זו מתפתח בחלק הקדמי של כף הרגל Forefoot באזור "הכרית". הבעיה נגרמת בדרך כלל כתוצאה מעצב אשר לכוד בין שתי עצמות המסרק בכף הרגל. מצב זה מחריף אצל הרוכבים בשל הקיבוע של הרגל והנעל לדוושה. הלחץ על העצב מוביל לתחושות של שרפה, דקירות ונימול.במידה ומצב זה הופך לכרוני ומופיע בכל רכיבה תתכן פגיעה בעצב.

2. דלקת בגיד האכילס  Achilles Tendinitis
גיד האכילס הנו הגיד החזק בגוף האדם, הגיד מחבר בין עצם העקב לשריר השוק. דלקת זאת מתפתחת בדרך כלל מדיווש לא נכון, עומסים גבוהים, גובה כיסא לא מכוון, קריסה של כף הרגל והטיית הגיד למנח לא תקין.
במידה ומצב זה נמשך לאורך זמן יתכן נזק בלתי הפיך לגיד וליכולת הרכיבה.

3. דלקת בעצמות הססמואידים  Sesamoiditis
שתי עצמות הססמואידים הן עצמות קטנות הנמצאות מתחת למפרק הבוהן הגדולה. עצמות אלו עלולות להיקרע ממקומן או לסבול מדלקת כתוצאה ממאמצי הרכיבה. הבעיה ניתנת לטיפול באמצעות נעלי רכיבה מתאימות בעלות מבנה התואם את המבנה של כף רגלו של הרוכב בצורה אופטימלית.

אלוף ישראל במרתון אופני הרים, אליעד דניאל בעת איסוף נתוני עומס בטכנולוגית X-SENSOR במריו סנטר
אבחון מקדים ומניעה
בכדי לדעת כיצד הרוכב מחלק את המשקל בזמן הרכיבה, ובאילו אזורים משקל זה מופעל בצורה נכונה יותר, קיים צורך באבחון מקדים לפני שמתחילים להופיע סימני הבעיה.
בדיקת תנועה דינמית - Dynamic Gait Cycle Analysis מהווה את אחד הכלים המתקדמים לבחינה בזמן אמת ובתנאי שטח את האופן והסגנון שבו הרוכב מחלק את המשקל במהלך הרכיבה ואת ההבדלים בין סוגי הרכיבה השונים ובייחוד בנעליים השונות בין הכביש לשטח.
הבדיקה מתבצעת על ידי שמונה סנסורים אשר מורכבים על כף הרגל בנקודות העומס השונות. המערכת משתלבת בתוך נעלי הרכיבה, ומתחברת בחיבור USB ללוגר שיושב על הקרסול שאוסף את הנתונים.
בתום הרכיבה מורידים את הנתונים למחשב ומבצעים תהליך פענוח של הנתונים. על ידי פענוח זה ניתן לראות בצורה מדויקת כל שלב בתוך תהליך הרכיבה. בתום התהליך נבנים מדרסים ייעודיים לרכיבת אופניים, לסגנון הספציפי של הרוכב ולאזורי העומס השונים.

אלופת ישראל באופני כביש לשנת 2012
מגאן בלצר, בעת התאמת מדרסי רכיבה במרי וסנטר

מדרסי רכיבה    C.B.O
מדרסי רכיבה מתאפיינים בבסיס Carbon fiber אשר מאפשר עבודה על התנגדות וחוזק בדיווש, ובעיקר עבודה נכונה על מנח כף הרגל והורדת עומסים מהאזורים השונים, מאזור קדמת כף הרגל, גיד האכילס, בעיות ברכיים ועוד. מדרסי הרכיבה תורמים גם לחיזוק כף הרגל בהתנגדות למהמורות ולחץ מכיוון הדוושה, תורמים ליכולת דיווח ארוכב יותר ללא עייפות הרגל ומשפרת את האחיזה הם הנעל והדוושה.

חברת מריו סנטר, מתמחה כבר מעל ל-20 שנה בהתאמת מדרסים לספורטאים בשימוש בטכנולוגיה מתקדמת. הבדיקה והאבחון נעשים על ידי צוות אורטוטיסטים מקצועי ומלווים בסריקה ובדיקת עומסים בטכנולוגית X-SENSOR המאפשרת איסוף נתונים אודות כף הרגל בתנאי חוץ ובזמן עיסוק בספורט.

לחצו לנו לייק בדף ה
Facebook – קהילת הספורט הרשמית של מריו סנטר עם עדכונים יומיים על מה שמעניין חובבי ספורט.

בואו לבדיקת אבחון והתאמה למדרסי ספורט באחד מסניפי מריו סנטר ברחבי הארץ.
מוקד טלפוני ארצי לתיאום בדיקות ייעוץ ואבחון – 04-6528546אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה